Nedēļa klusumam, sev un varbūt vēl kam citam… Klusuma nedēļas Lūžņā. Mežs, jūra, vējš un meditācija.

Juris Rubenis • 2022. gada 30. decembris

Kurš gan nepazīst dzīves situācijas, kad visa ir tik ļoti par daudz, ka gribas kaut uz dažām dienām pamest ikdienas vidi, izkāpt no dzīves ātrvilciena un atrast vietu, kur neviens netraucētu ar sarunām? Vietu, kur vari būt vienkārši tu pats, padzīvot lēnajā laikā, kas pats no sevis nomierina un sakārto galvu un sirdi...

Spilgti atceros vairākus brīžus savas  dzīves pirmajā pusē, kad sajutu izmisīgu nepieciešamību pabūt dažas dienas klusumā pats ar sevi. Taču katru reizi es konstatēju, ka Latvijā šādu vietu atrast nemaz nav tik viegli. Došanās uz nomaļu viesu namu var beigties ar vilšanos, satiekot blakus telpās skaļu, iereibušu kompāniju.

Savukārt “vecajās” Eiropas valstīs šāda Klusuma namu tradīcija (sākotnēji tie bija klosteri, vēlāk – mērķtiecīgi veidotas vietas) ir ļoti sena. Tas bijis tik pašsaprotami, ka cilvēkiem ir nepieciešamas vietas, kur pavadīt īsāku vai garāku laiku mērķtiecīgā klusumā.

Nereti ir svarīgi, lai tā būtu garīga vide (citiem vārdiem - vide ar  ļoti konkrētu atmosfēru), kur, ja  vien vēlos, varu mācīties konkrētas prakses un nepieciešamības gadījumā satikt kompetentu padomdevēju.

Un, protams, ļoti svarīgi, lai tā būtu vieta, kurā man neviens netraucē, ja vēlos pavadīt šo laiku sevis paša izraudzītā veidā.

Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ticis izveidots Klusuma nams Garīgo prakšu centrā STACIJA, kas piedāvā regulāras klusuma nedēļas Lūžņā, vienā no neskartākajām, klusākajām un skaistākajām Latvijas vietām. Jūsu rīcībā ir izcila sabiedrība – mežs, jūra un vējš… un, ja vēlaties, meditācija.

Klusuma nedēļa palīdz atjaunot spēkus ikvienam, bet jo īpaši cilvēkiem, kuru dzīve rit intensīvā spriedzē. Šādu iespēju īpaši novērtē vadītāji. Kāds liela Latvijas uzņēmuma vadītājs raksta, ka daudzu gadu garumā tieši regulāras klusuma nedēļas palīdzējušas viņam saglabāt dvēseles līdzsvaru un veselību: “Vienatnes un klusuma lielo, dziedējošo un uzlādējošo lomu sāku saprast tikai ļoti intensīvajos uzņēmējdarbības gados.”

Divreiz gadā viņš dodas uz kādu viesu namu, kuru dēvē par savas dvēseles, gara un ķermeņa uzlādēšanas un klusuma terapijas vietu. Šī vadītāja izpratnē šādas klusuma nedēļas ne tikai palīdz izturēt ikdienas dzīvi “uz frontes līnijas”, bet arī attīsta radošumu un palīdz nonākt pie svaigām un inovatīvām atziņām. Viņš raksta: “Nedēļai noslēdzoties, manas kustības ir rimtas un mierīgas, domas vairs nešaudās, tām ir cits dziļums. Es atkal esmu Lielo lietu plūsmā.”

Kā jau minēju, katrs klusuma nedēļas dalībnieks var šo laiku pavadīt paša izvēlētā veidā, piemēram, klusās pārdomās un lēnās pastaigās pa mežu vai gar jūras krastu. Taču, ja vēlaties, varat šo laiku veltīt labākai sevis iepazīšanai un pašrefleksijai, citiem vārdiem sakot, savai garīgajai izaugsmei. Protams, jāatceras, ka klusums vienlaikus ir liela iespēja un liels izaicinājums. Pavadīt laiku patiesā klusumā nemaz nav tik viegli, sevišķi, ja to darām pirmo reizi mūžā. Tāpēc par vairākām iespējām, kā jēgpilni pavadīt šo laiku, lekcijā pirmajā klusuma nedēļas dienā pastāstīs meditācijas skolotājs.

NOTEIKUMI

Ja vēlaties pieteikties klusuma nedēļai, Jums jāapņemas ievērot šādus noteikumus:

  • Klusuma nama iemītniekiem jāievēro klusums; skaņas avotu (piemēram, TV, radio, datora utt.) lietošana un trokšņošana nav atļauta,
  • Klusuma namā nav atļauts lietot mobilos telefonus,
  • Klusuma namā nav atļauts lietot apreibinošas vielas (piemēram, alkoholu, narkotikas utt.),
  • Klusuma namā aizliegts smēķēt; smēķēšana ir atļauta tai paredzētā vietā Klusuma nama teritorijā,
  • klusuma nedēļas dalībniekiem nav atļauts savā istabā uzņemt viesus,
  • Klusuma nama iemītniekiem jārespektē pārējo klusuma nedēļas dalībnieku klusuma telpa; sarunas ar citiem nama iemītniekiem nav atļautas.

Piesakoties klusuma nedēļai, pieteicējs apņemas stingri ievērot šos noteikumus. Viesis piekrīt, ka rupja noteikumu pārkāpuma gadījumā viņu var lūgt Klusuma namu atstāt.

  • Klusuma nedēļa nav skolotāja vadīts retrīts.

Taču klusuma nedēļas viesiem pieejamas īsas sarunas ar meditācijas skolotāju iepriekš noteiktos konsultāciju laikos. Sarunās var gūt individuālus ieteikumus, kā vislabāk veidot savas klusuma nedēļas struktūru, kā arī saņemt norādījumus par meditāciju vai citām garīgajām praksēm.

  • Trīs reizes dienā notiek skolotāja vadīta 25 minūšu gara meditācija, kuras apmeklēšana ir fakultatīva. Taču tie, kas vēlas, var meditēt biežāk, jo meditācijas telpa ir katram pieejama.
  • Iespējams pavadīt laiku ar labu grāmatu Klusuma nama bibliotēkā.

Klusuma nedēļas laikā brokastis 8.00, pusdienas 13.00, vakariņas 18.00. Nakšņošana (6 naktis) vienvietīgās istabās.

Katrs cilvēks var dzīvot tikai savu dzīvi, katram jāatrod ceļš savā vietā. Ne vienmēr mums var palīdzēt konsultanti ārpusē, mums ir jāsaklausa un jāatrod atbildes sevī. Vai varētu tā būt, ka viss patiesi nepieciešamais jau ir mūsu rīcībā, tas ir tikai jāpamana? Vai varētu tā būt, ka mums tikai jāpamostas tam, kas jau ir?

Tuvākā  Klusuma nedēļa notiks 30. janvārī–5. februārī: https://www.iii3.lv/programma/notikumu-kalendars/klusuma-nedela-mezs-jura-vejs-un-meditacija/

Detalizēta informācija par citām nedēļām: https://www.stacija.lv/klusuma-nedela