Jura Rubeņa lekcija "Dvēseles tumšā nakts".

2020. gada 6. aprīlis

Juris Rubenis. Dvēseles tumšā nakts. Slimība, nelaime vai izaugsmes iespēja? Klusās nedēļas pārdomas. Lekcija I3 kluba biedriem.

Trešdien, 8.aprīlī plkst. 18.00 Institūta mājaslapā

Lekcijas apraksts

Katrs cilvēks vismaz reizi dzīvē ir nonācis situācijā, kurā ir sacījis: es neko nesaprotu! Es vairs nesaprotu, kas un kāpēc notiek manā dzīvē! Tā ir mokoša un grūti izturama situācija. Tomēr dīvainā kārtā tieši šajos brīžos var dzimt nozīmīgākās, dziļākās atziņas par dzīvi.

Dvēseles tumšā nakts ir situācija, kad tu vairs neko nekontrolē, neko nesaproti, neko nezini... Bet tieši tāpēc beidzot var notikt pats lielākais.

Dvēseles tumšā nakts norāda uz mūsu esības apslēpto, nezināmo, mums neredzamo pusi. Viduslaiku spāņu mistiķa Jāņa no Krusta izpratnē šī tumsa nav nelaime. Jānis saka: dvēseles nakts ir laimīga, priecīga, ceļu rādoša, absolūtas žēlastības pilna. Tas ir slepenais, apslēptais ceļš, kurā Dievs mūs ne tikai atbrīvo no atkarībām, bet arī ved pie mūsu patiesās būtības.

Dvēseles nakti varētu saukt par dvēseles operētājsistēmas maiņu, dvēseles dzīves restartu vai Jonas zīmi. Kens Vilbers tā dēvē pāreju no smalkā apziņas stāvokļa uz cēlonisko. Visbeidzot Džims Marions raksta: “Dvēseles nakts uz mūsu planētas ir galvenā cilvēka apziņas attīstības mistērija.”