Joprojām svarīgais jautājums

Juris Rubenis • 2023. gada 8. decembris

Hanss Kings (1928–2021) ir viens no nozīmīgākajiem un cienījamākajiem 20. gs. Eiropas teologiem, domātājiem un autoriem. Viņš ir dzimis Šveicē, studējis teoloģiju un filozofiju Romā, 1954. gadā ordinēts par katoļu priesteri. Turpinājis izglītību Sorbonnā un Katoļu institūtā Parīzē. 1957. gadā ieguvis teoloģijas doktora grādu un 1960. gadā saņēmis uzaicinājumu strādāt Tībingenes Universitātē par fundamentālteoloģijas profesoru. 1962. gadā pāvests Jānis XXIII viņu iecēla par Otrā Vatikāna koncila oficiālo konsultantu, taču Kinga neatkarīgā domāšana dzīves otrajā pusē izraisīja domstarpības ar Romas Katoļu baznīcas mācību.

Daudzus gadus Hanss Kings vadīja Tībingenes Universitātes Ekumenisko pētījumu institūtu, galvenokārt veltot savu dzīvi vienam jautājumam – ekumeniskai sadarbībai starp dažādām kristīgām konfesijām un vēlāk arī dažādām reliģijām. Viņa izpratnē ekumeniskā sadarbība starp dažādu konfesiju kristiešiem ir viens no būtiskākajiem mūsdienu uzdevumiem.

“Jā vai nē? 24 tēzes par Dievu” ir viens no interesantākajiem Hansa Kinga darbiem, kas lasītāju aicina meklēt atbildes uz lielākajiem jautājumiem par Jēgu, Dievu un Dzīvi.

Dažiem cilvēkiem viņu garīgajos meklējumos pietiek ar iegūtu neverbālu pieredzi. Viņiem var nešķist svarīgi paust savu garīgo pārliecību vai izpratni par Dievu racionālās kategorijās.

Diemžēl citiem meklētājiem šāda pieeja rada sajūtu, ka reliģija ir stāsts par duļķainām sajūtām un dogmām, kas jāpieņem bez domāšanas.

Hanss Kings ir skaistās un nereti nepelnīti nopeltās Rietumu garīguma intelektuālās tradīcijas spožs pārstāvis. Šī viņa grāmata ir domāta tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešamība domāt par dzīves lielajiem jautājumiem. Tie ir lasītāji, kuriem ir svarīgi zināt (vismaz līdz kādai pakāpei), ka viņu garīgais ceļš ir racionāli atbildīgs, nevis sekošana juceklīgiem un nekonsekventiem pieņēmumiem. Un izrādās, ka lielos Dzīves jautājumus var risināt, neupurējot prātu, bet to iesaistot. Garīgajai izaugsmei ir nepieciešamas visas mūsu prasmes, arī prāts! Protams, izkopts prāts apzinās arī savas robežas.

Kinga pieeja ir ļoti korekta. Viņš ciena lasītāju un iesaista viņu sarunā. Viņš daudz jautā, arī izaicina un provocē. Taču lasot jūs pamanīsiet nevainojamu loģiku un domas skaidrību, kāda ne vienmēr atrodama grāmatās par garīgumu. Pat ja viņam nepiekrītat, nebūtu slikti noformulēt savu atbildi.

Un vēl. Kinga grāmatas teksts ir ļoti, ļoti blīvs. Ūdens te nav nemaz, tiek lietoti tikai paši nepieciešamākie vārdi. Šī ir ļoti koncentrēta grāmata, un tās lasīšana prasa īpašu uzmanību un vērību.